Yunanistan Turistik Vize

Yunanistan Turistik Vize

Yunanistan topraklarına tatil, gezi ve eğlence gibi çeşitlilik gösteren nedenlerden dolayı seyahat etmek isteyen bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız ve Umuma Mahsus (bordo) pasaportunuz varsa, Yunanistan Turistik Vize başvurusu yapmanızın gerekliliği söz konusudur.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaport sahibi olanların 180 günlük süre içerisinde 90’ü aşmayan nitelikte olan seyahatleri için Yunanistan Turistik vize başvurusu yapmak zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yunanistan Schengen Bölgesi’ne üye olan bir ülke olma özelliği taşımaktadır. Bu özelliği nedeniyle pasaportunda geçerli Schengen vizesi var olan kişilerin, Yunanistan Turistik vizesi başvuru işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmemektedir.

Yunanistan Turistik Vize İşlemleri?

Yunanistan’a ziyaret gerçekleştirme isteğine sahip olan kişiler, gerekli olan Yunanistan Turistik vize başvurularını, Yunanistan Konsolosluğunun yetki vermiş olduğu vize merkezlerine ve akredite seyahat acentalarına yapabilme imkanına sahiptirler. Gerçekleştirilmek istenen Yunanistan Turistik vizesi başvurularının, planlanan Yunanistan ziyaret tarihinden en fazla 3 ay önce yapılabilmesi söz konusudur.

Yunanistan Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan’a 90 güne kadar olan kısa süreli turistik seyahatler için yapılacak vize başvuruları için Yunanistan Konsolosluğundan randevu alma zorunluluğu söz konusudur. Gerekli olan Yunanistan turistik vize başvuruları, yetkili durumdaki vize başvuru merkezleri üzerinden yapılabilmekte ve randevu olmaksızın herhangi bir işlem gerçekleştirilmemektedir.

İnternet ortamındaki online randevu sistemi üzerinden alınacak olan randevunun sonrasında belirlenmiş olan randevu günü ve saatinde baş vuru sahibinin dosyası işleme alınmaktadır.

Yunanistan Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Pasaport: Yunanistan turistik vize işlemleri esnasında yararlanacağınız seyahat tarihinizden sonra en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir. Vize başvurusunda kullanacağınız pasaportunuzda yeni vize etiketinin işlenebileceği nitelikte en az 2 adet boş sayfanın olması gerekiyor. Ayrıca pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış yeni bir pasaport olmasının gerekliliği de söz konusudur.
  • Yunanistan Vizesi Talep Dilekçesi: Yunanistan Konsolosluğuna, Yunanistan Başkonsolosluğuna ya da Yunanistan Ankara Büyükelçiliğine hitaben yazılması gerekmektedir. Yunanistan turistik vize istek dilekçesi, şahsın seyahat tarihlerini, seyahatinin nedenini, seyahat harcamalarının kim tarafından karşılanacağı bilgilerini içermektedir. Yunanistan turistik vize istek dilekçesi, İngilizce ya da Türkçe olarak yazılabilir. Bununla birlikte vize başvuru sahibinin ıslak imzasını taşıyor olması gerekmektedir.
  • Biyometrik Fotoğraf: Schengen kuralları doğrultusunda, Yunanistan vizesi için kullanılacak olan biyometrik fotoğrafların 3.5×4.5 cm. ebatlarında olması gerekiyor. Geçerliliği bitmiş durumda olan vizeler ve eski pasaportlarda kullanılmış olan eski resimlerle gerçekleştirilen başvurular kabul edilmez.
  • Biyometrik fotoğraftaki fonun beyaz olması gerekiyor. Bu nedenle net görünmesini önleyecek şapka, güneş gözlüğü gibi unsurların kullanılmamış olması gerekmektedir. Profilden çekilmiş olan fotoğraflar kabul edilmez. Gözlüklü şahısların ise fotoğraflarında camlarda parlaklık olmaması gerekiyor. Bunun beraberinde üzerinde dijital olarak oynanmış durumdaki fotoğraflar kabul görmemektedir. Ayrıca biyometrik fotoğrafınızı, bilgisayar ortamında taranmış ya da fotokopisi çekilmiş olarak sunamazsınız.
  • Banka hesap özeti: Yunanistan turistik vize işlemleri için yararlanacağınız banka hesap özetinde bakiyenin Yunanistan ve Schengen bölgesinde geçireceğiniz gün sayıyla doğru orantılı olması son derece yararlı olacaktır. Banka hesap özeti ya da özetlerinin ilgili ait durumdaki imza sirküleriyle birlikte ıslak imzalı ve kaşeli olmasının gerekliliği söz konusudur.
  • Kimlik fotokopisi: Kimlik bilgileriniz ve pasaportunuzun kimlik bölümünde bulunan bilgilerin tamamının birebir aynı olması gerekmektedir. Evlilik ya da boşanma sebebiyle soyadı değişikliği yapılmış durumda ise ve pasaportta bulunan bilgilerle kimlikte bulunan bilgiler birbirini tutmuyorsa pasaportun yeni kimlik bilgilerine göre yenilenmesinin gerekliliği söz konusudur.
  • Geçerli Schengen vizesini içeren pasaportunuz bulunuyorsa ve evlilik ya da boşanma sebebiyle soyisim değişikliği olmuşsa belgelerinizi yenileyerek başvuru gerçekleştirmeniz ve başvurunuzdan önce durumunuzla alakalı bilgiyi Yunanistan Konsolosluğundan teyit etmeniz yararınıza olacaktır.
  • Otel ve Uçak rezervasyonlarınız: Yunanistan turistik vize başvuruları esnasında uçak, gemi, feribot, otobüs ve otel rezervasyonu ibraz etmeniz gerekir. Eğer satın almış olduğunuz ulaşım aracı bileti ve otel rezervasyonu bulunuyorsa ilgili evrakların fotokopisini ibraz edebilirsiniz. Ancak mevcut otel rezervasyonlarınızın seyahat tarihi itibariyle geçerli olmasının gerekliliği söz konusudur.

Mevcut rezervasyonlarınızın süresinin geçmiş olması durumunda vize reddi alma olasılığı bulunuyor. Bazı durumlarda, Yunanistan Konsolosluğu tarafından, satın alınmış olan uçak bileti ve otel rezervasyonu istenebilmektedir.

Yunanistan Turistik Vize Ücretleri

2018 tarihinde Türk Lirası olarak ödenebilen Yunanistan vize harç tutarının, 01.01.2019 tarihi itibariye Euro olarak ve nakit ödenme zorunluluğu getirilmiştir. Bundan dolayı Türk vatandaşlarının yanlarında döviz bulundurma mecburiyeti ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı başvuru yapacak olan bireylerin mutlaka döviz bürolarına veya bir bankaya giderek döviz almaları son derece yararlı olacaktır.

2019 yılında yapılan açıklamaya göre, Yunanistan güncel vize harçları aşağıdaki gibi güncellenmiş durumdadır. 2019 yılı içerisinde vize başvurusu yapacak 12 yaşından büyük Türk vatandaşlarının Euro konsolosluk harcına ek olarak 60 EURO ve başvuru merkezine de 20 Euro ücreti ödemeleri gerekliliği söz konusudur.

Başvurunuzun başlatılmasının sonrasında, başvuru bölgesine ve dönemsel olarak ortaya çıkan yoğunluklara göre 5-12 iş günü arasında süren başvuruların değerlendirme aşamasının varlığı söz konusudur. Bundan dolayı yaşadığınız ile göre farklı sonuçlanma sürelerinin varlığı söz konusu olan Yunanistan vize başvurusu sürecinde, bulunmakta olduğunuz şehir ve başvuru bölgesinden gerçekleştirilmiş olan Yunanistan vize başvurularının sonuçlanma süresi değişiklik gösterebilmektedir.