Yunanistan Öğrenci Eğitim Vizesi

Yunanistan Öğrenci Eğitim Vizesi

Türk vatandaşlarının eğitim amacı ile başka bir ülkeye seyahat ederek bu ülkede eğitim görmesini sağlayan vize türü öğrenci eğitim vizesidir. Türk vatandaşları eğer Yunanistan’a eğitim amacı ile gidecekse mutlaka öğrenci eğitim vizesi için başvuru yapmaları gerekir. Alınan vize türüne göre istenilen evraklar ve ibraz edilmesi gereken belgeler değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, eğitim vizesi için mutlaka konsolosluk ya da konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş bir merkezden yardım alınması gerekir.

Yunanistan öğrenci eğitim vizelerinde amaç kişinin tercih ettiği ülkede dilediği gibi eğitim görebilmesidir. Bu yüzden hazırlanan tüm belgeler kişinin eğitim hayatına destek verici yönde olmalıdır. Eğitim vizeleri genellikle kısa süreli vize olarak tanımlanmaktadır. Bu durumun değişmesi halinde vize başvurusu yapan kişi mutlaka eğitim süresini belirleyici belgeleri de vize dosyasına eklemelidir.

Yunanistan Öğrenci Eğitim Vize İşlemleri

Yunanistan öğrenci eğitim vizesi için başvuru yapacak kişiler konsolosluk tarafından hazırlanan tüm prosedürlere uygun davranmalıdır. Konsolosluk vize türüne göre belli başlı belgeleri vize dosyasında görmek ister. İşlemlerin doğru şekilde ilerlemesi açısından vize dosyası oldukça önemlidir. Bu nedenle, vize işlemleri için gerekli tüm belgeleri vize dosyasında bulundurmanız gerekir.

Yunanistan öğrenci eğitim vizesi için başvurular doğrudan Yunan Konsolosluğu’na yapılmaz. Vize sürecini başlatmak için konsolosluk tarafından özel yetki verilmiş başvuru merkezleri ya da vize acenteleri bu hizmetten sorumludur. Kısacası, vize işlemlerinin yürütülmesi için doğru adımları izlemek gerekir. Tüm bunların yanı sırası öğrenci eğitim vizesinde başvuru formu da büyük önem taşımaktadır.

Konsolosluk tarafından verilen başvuru formu ayrıca acente veya diğer başvuru merkezlerinde de bulunmaktadır. Bu formu doğru ve eksiksiz şekilde doldurmak çok önemlidir. Başvuru formunda herhangi bir hata ya da yanlış bilgi olması halinde vize işlemleri bundan kötü etkilenecektir. İşlemlerin istenildiği şekilde devam etmesi halinde vize süreci 10 gün içerisinde sonuçlanacaktır.

Yunanistan Öğrenci Eğitim Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan öğrenci eğitim vizesi almak isteyen kişiler vize dosyalarını eksiksiz şekilde doldurarak ilgili mercilere başvuru yapmalıdır. Vize evraklarında öncelikle başvuru formuna dikkat etmelidir. Vize başvuru formu olmadan ya da başvuru formu hatalı olduğunda yapılan vize başvurusu da geçersiz sayılacaktır. Bu nedenle, eğitim vizesinin doğru şekilde ilerlemesini isteyen kişiler öncelikle vize başvuru formunu eksiksiz olarak tamamlamalıdır.

Öğrenci eğitim vizesi için başvuru yapan kişiden istenilen belgeler de tüm prosedürlere uygun olmalıdır. Özellikle istenilen evraklar güncel tarihli olarak ilgili merkezlere teslim edilmelidir. Evraklar tamamlandıktan sonra vize başvurusu için ilgili merkeze gidilmelidir. Çünkü, eksik evraklarla yapılan vize başvuruları kesinlikle kabul edilmeyecektir. Bu nedenle yalnızca vize başvurusunun sorunsuz bir şekilde ilerlemesi yalnızca işlemlerle ilgili değildir. İşlemler sırasında doğru belgeleri vize merkezlerine ulaştırmanız halinde vize alma durumu daha garanti olacaktır.

Yunanistan Öğrenci Eğitim Vizesi Gerekli Evraklar

Yunanistan öğrenci eğitim vizesi için konsolosluk tarafından istenilen evraklar mevcuttur. Bu evrakların tamamının eksiksiz olarak ilgili makamlara teslim edilmesi gerekir. Bu evraklar şu şekilde sıralanabilir;

– Vize işlemi takip belgesi vize başvuru evrakları arasında en önemli belgelerden birisidir.
– Başvuru yapan kişinin pasaportu. Pasaport kesinlikle 10 yıldan daha eski olmamalıdır.
– Son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık vize dosyasında mutlaka bulunmalıdır.
– Nüfus cüzdanı ile pasaportun fotokopileri.
– Güncel tarihli olarak hazırlanmış ve öğrencinin okulundan alınmış öğrenci olduğunu gösterir belge. Öğrenci belgesi.
– Masraf dilekçesi. Bu dilekçe öğrencinin ülkeye giriş yapmasından itibaren masraflarını ne şekilde karşılayacağını göstermektedir. Eğer, öğrencinin masrafları bir yakını tarafından karşılanıyorsa da mutlaka dilekçede belirtilmelidir.
– Öğrenci olarak gidecek kişi 18 yaşını geçmemiş ise mutlaka aileden alınan bir muvafakatname de gerekmektedir.
– Tüm bunların yanı sıra öğrencinin ailesine ait hesap cüzdanları, banka ekstreleri ve anne ile babanın iş durumlarını gösteren belgeler dosyaya eklenmelidir.
– Seyahat sağlık sigortası.
– Anne ve babanın varsa pasaportlarına ait fotokopiler.
– Vukuatlı nüfus kayıt örneği.
– Seyahate ilişkin uçak ve yurt bilgileri de evraklar arasında mutlaka yer almalıdır.

Yunanistan Öğrenci Dil Kursu Vizesi

Yunanistan’a dil eğitimi almak için gidecek olan kişiler de öğrenci eğitim vizesi almalıdır. Vize işlemlerinde öğrenci eğitim vizesi ile ilgili olan kısımların tümünü yapmaları gerekir. Dil eğitimi için farklı bir ülkeye gidecek olan öğrenciler genellikle kısa süreli vize işlemleri yapmaktadır. Fakat vize işlemleri kısa süreli de olsa dil eğitimi için de öğrenci eğitim vizesinin alınması gerekmektedir.

Vize işlemlerinde konsolosluk tarafından talep edilen evraklar da vize dosyasında bulunmalıdır. Eğitim vizesi için konsolosluk hangi evrakları talep ediyorsa mutlaka dil eğitimi için ülkeye gidecek olan kişiler bu evrakları tamamlamalıdır.

Dil eğitimi için vize talebi yapacak kişiler bir vize danışmanlık merkezi ile de bu durumu çözebilirler. Özellikle bazı dil kursları ülke ile ikili anlaşma sağlayarak, vize işlemlerini daha kolay yollardan çözebilmektedir. Eğer böyle bir dil kursu ile anlaşmalı iseniz vize işlemleri için de yardım alabilirsiniz.