Yunanistan Konsolosluğu

Yunanistan Konsolosluğu

Bağımsız bir devlet olan Yunanistan’ın, Türkiye’deki yurttaşlarının yurttaşlıkla alakalı hizmetlerini görmek üzere hizmet sunar. Bunun yanında verdiği hizmetler şöyledir; Hükümetine Türkiye’nin siyasi ve ticari durumu hakkında bilgi sunmak. Tabi olduğu ülkenin ticari çıkarlarını korumak. Yunanistan mallarını pazarlamak.

Yunan konsoloslukları, ülkenin büyük ticaret şehirlerinde kurduğu resmi bir daire olma niteliği taşır. Konsolosluk işlerini yöneten kişilere ise «konsolos» adı verilmektedir. Her konsoloslukta olduğu gibi Yunan konsolosluklarında görev yapacak olan konsoloslar, dışişleri bakanlığı tarafından atanır. Konsoloslar gönderilmiş oldukları yabancı ülkedeki şehrin mevcut önemine göre, başkonsolos, konsolos veya konsolos muavini olmak üzere üç dereceye ayrılmaktadır.

Yunanistan Konsolosluğu Vize İşlemleri

Yunanistan’a seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, söz konusu ülkeye seyahat edebilmek için öncelikle Yunanistan vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Yunanistan; tarihi, kültürel ve coğrafi yönden dünya üzerinde ses getiren bir ülke olma özelliği barındırmaktadır. Bir Doğu Avrupa ülkesi olan Yunanistan’a gitmek istiyorsanız vize işlem süresi ve vize başvuruları konularında bilgi sahibi olmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Vize başvuru süreci içerisinde 90 günü geçmeyen vize başvuruları için Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize merkezlerine başvuru gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Yunanistan vizesi verme yetkisine sahip olan vize merkezleri, resmi işlem süreci için gerekli evrakların ve pasaportun tesliminin randevu ile alımının sağlamaktadır.

Yunanistan Vizesi başvuruları ile ilgili olarak bilinmesi önem taşımakta olan ilk bilgi Yunanistan’ın bir Schengen ülkesi olduğudur. Bundan dolayı Schengen ülke kuralları doğrultusunda vize başvurularının alımının sağlamaktadır.

Yurt dışı vize başvuru sürecinde hazırlanma süreci kapsamında gerekli olan evrakların ve pasaport işlemlerinin teslimi önemlidir. Bu sayede hazırlık sürecin nihayet bulmasından bir ay öncesinden hazırlık sürecine dahil edilerek eksiksiz bir biçimde temin edilmesine imkan sağlıyor. Böylelikle resmi başvuru sürecinde yaşanabilecek olası sorunların önüne geçilmesi sağlanıyor.

Yunanistan Konsolosluğu Randevu

Yunanistan gezisi veya ziyaretleriniz için gerekli olan Yunanistan Vizesini alabilmeniz için öncelikle Yunanistan Konsolosluğundan randevu almanız gerekmektedir. Yunanistan konsolosluğundan randevu alabilmeniz için ise iki farklı seçenek bulunuyor. Bunun için tercih edebileceğiniz seçeneklerden ilki ilgili çağrı merkezini arayarak randevu talebinde bulunmaktır. İkinci alternatif ise Yunanistan konsolosluğu resmi sitesi üzerinden online olarak randevu almaktır. Yunanistan konsolosluğu randevusu almadan yapacağınız Vize başvurusu kabul görmeyecektir. Bundan ötürü randevu almanız büyük önem taşımaktadır.

Yunanistan Konsolosluğu Vize Ücretleri

Yunanistan vizesi almak için ödemeniz gereken tutar 140 Euro’dur. Ancak bu tutara KDV dahil değildir. Vize ücreti ile ilgili olarak bilmeniz gereken bazı önemli hususların varlığı söz konusudur. Bunlar;

  • Yunanistan vize ücreti başvuru sahibine geri iade edilmez.
  • Türkiye’de oturma iznine sahip olmayanların başvuruları kabul görmeyebilir.
  • Yapmış olduğunuz vize başvurunuzun değerlendirilmesi için bir görüşmeye çağrılma ihtimaliniz söz konusudur.
  • Ayrıca yukarıda belirtilen bilgilere ek olarak sizden başka evraklar da getirmeniz talep edilebilir.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul’da hizmet vermekte olan Yunanistan Başkonsolosluğu, Türkiye’nin 21 şehrinden gelen vize başvurularını kabul etmektedir. Buna göre İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu’na vize için başvuruda bulunabilecek kişilerin yaşadığı iller şunlardır;

– Artvin
– Bartın,
– Bayburt,
– Bolu,
– Bursa,
– Çanakkale,
– Düzce,
– Giresun,
– Gümüşhane,
– İstanbul,
– Karabük,
– Kastamonu,
– Kocaeli,
– Ordu,
– Rize,
– Sakarya,
– Samsun,
– Sinop,
– Trabzon,
– Yalova,
– Zonguldak.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğunun Çalışma Saatleri

Pazartesi- Cuma günleri, Saat: 09:00 – 13.30 arasındadır.
Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Ticaret Ataşeliği Çalışma Saatleri ise,
Pazartesi- Cuma günleri, Saat: 09:00 – 16:00 arasıdır.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye resmi tatil günleri kapsamında ve Yunanistan resmi tatil günlerinde kapsamında hizmet vermemektedir.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği

Ankara’da bulunan Yunanistan Büyükelçiliği ve Vize Başvuru Merkezi, Türkiye’nin 45 ilinden gelen başvuruları kabul etmektedir. Ankara Yunanistan Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapabilecek Türk vatandaşlarının yaşadığı iller:

– Ankara,
– Adana,
– Aksaray,
– Amasya,
– Adıyaman,
– Ardahan,
– Ağrı,
– Batman,
– Bingöl,
– Bitlis,
– Bilecik,
– Çorum,
– Çankırı,
– Diyarbakır,
– Erzincan,
– Eskişehir,
– Elazığ,
– Erzurum,
– Gaziantep,
– Hakkari,
– Hatay,
– Iğdır,
– Kahramanmaraş,
– Karaman,
– Kayseri,
– Kars,
– Konya,
– Kırıkkale,
– Kilis,
– Kırşehir,
– Mardin,
– Malatya,
– Mersin,
– Muş,
– Niğde,
– Nevşehir,
– Osmaniye,
– Siirt,
– Sivas,
– Şırnak,
– Şanlıurfa,
– Tokat,
– Tunceli,
– Yozgat
– Van.

Ankara Büyükelçiliğinin Çalışma Saatleri

Hafta içi Pazartesi ve Cuma günleri 09.00-17.00 arasıdır.

Ankara Büyükelçiliğindeki Vize Bölümü Çalışma Saatleri

Hafta içi Pazartesi ve Cuma günleri 09.30 – 12.00 arasındadır.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’deki resmi tatil günlerinde ve Yunanistan’daki resmi tatil günlerinde kapalıdır. Bundan dolayı resmi tatil günlerinde herhangi bir hizmet talebinde bulunabilmeniz söz konusu olmayacaktır. Bu açıdan Ankara Büyükelçiliğinin tatil günlerini ve mesai saatlerini bilmenizde yarar olacaktır.