Yunanistan İzmir Konsolosluğu

Yunanistan İzmir Konsolosluğu

Yunanistan’a seyahat planı olan vatandaşlar bu planlarının gerçekleşmesi için Yunanistan’a giriş işlemlerinin onaylanması için vize işlemlerini başlatmaları gerekiyor.

İzmir’de ikamet eden vatandaşların bu işlemlerin yapılabilmesi için Yunanistan İzmir konsolosluğuna başvurması gerekiyor. Ancak vatandaşların dikkat etmeleri gereken konu Yunanistan İzmir konsolosluğunun yoğunluk zamanlarına bakmalarıdır. Çünkü Yunanistan İzmir konsolosluğunun yoğun çalışma temposu içinde olması nedeni ile yapılacak olan müracaatların uygun zamanda yapılması vize işlemlerinin sürecini olumlu yönde etkileyecektir.

Yapılan başvuruların dikkate alınması ve oldukça dikkatli olunması gerekiyor. Eksik ya da yanlış düzenlenen bir evrak bu sürecin olumsuz sonuçlanmasına neden olacağından başvuru belgeleri itina ile doldurulmalıdır. Yunanistan ziyaretinin ne amaçla yapılacağı da başvuru dilekçesinde net bir şekilde dile getirilmelidir. Dilekçe içerisinde ziyaret amacı yazılmadığı takdirde başvurular hiçbir şekilde işleme alınmıyor.

Yunanistan İzmir Konsolosluğu Vize İşlemleri

Yunanistan İzmir konsolosluğuna vize başvurusu yapmadan önce başvuru yapacak olan kişilerin başvuru için gerekli olan prosedürün ne olduğu konusunda ya konsolosluğun internet sitesinden ya da konsolosluğa bizzat giderek öğrenebiliyorlar.

Vize işlemleri için öncelikli olarak ele alınması gereken belge başvuru formu olarak dikkat çekiyor. Başvuru formunun genel amacı ziyaret talebinde bulunacak olan kişiler ile ilgili kişisel bilgilerin doldurulmasıdır. Konsolosluk bu bilgiler ile talep eden kişiler hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Bu nedenle bu formun doldurulması esnasında da birtakım kurallara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle form içerisinde istenen bilgiler büyük harf ve tükenmez kalem ile doldurulmalıdır.

Form, İngilizce, Türkçe ya da Yunanca dillerinden birisi ile doldurulmalıdır. Formun alt kısmında yer alan iki adet imza alanına atılacak olan imzaların pasaporttaki imza ile aynı olmasına dikkat edilmelidir. Form üzerinde herhangi bir leke ve bilgilerin okunmasını engelleyecek bir unsurun olmaması gerekiyor. Formda istenen bilgilerin tamamen gerçek bilgilerden oluşması vize işlemlerinin olumlu sonuçlanması için oldukça önemlidir. Başvuru formunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir başka önemli belge de pasaporttur.

Pasaportun 10 yıldan eski olmaması, tahrip olmamış olması ve pasaport üzerinde bulunan fotoğrafın güncel olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda pasaport içerisinde iki sayfanın vize damgası vurulacak olması nedeni ile boş olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportun geçerlilik süresi konusunda da Yunanistan’dan ayrılma tarihi itibari ile pasaportun 3 ay daha kullanıma açık olacağından emin olmak gerekiyor.

Form ve pasaportun yanı sıra biometrik fotoğraf da sunulması gereken belgeler arasında yer alıyor. Aynı zamanda seyahat sağlık sigortası yaptırıldığına dair belge de konsolosluğa sunulacak evraklar arasında yer almalıdır.

Tüm istenen belgeler eksiksiz bir şekilde temin edilerek bir dosya içerisinde Yunanistan İzmir konsolosluğuna teslim edilmesi gerekiyor. Yunanistan İzmir konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde şahısları davet ederek mülakat yapmak isteyebiliyor. Bu nedenle form içerisindeki iletişim bilgilerinin güncel olmasından emin olunmalıdır.

Yunanistan İzmir Konsolosluğu Vize Randevusu

Yunanistan ziyaretleri için vize başvurusunda bulunacak vatandaşların öncelikli olarak Yunanistan İzmir konsolosluğundan randevu talep etmeleri gerekiyor. Konsolosluk vize işlemleri için randevu esasına göre çalışıyor. İnternet sitesinden ya da bizzat Yunanistan İzmir konsolosluğuna giderek randevu talebinde bulunmak mümkün.

Randevu talebinde bulunulması ile birlikte Yunanistan İzmir konsolosluğu tarafından vatandaşlara en uygun gün saat için randevu veriliyor. Verilen gün ve saate kadar vatandaşlar konsolosluğun talep ettiği evrakları temin edebiliyorlar.

Randevu tarihine kadar bu evrakların temin edilmesi vize onayının daha kısa sürede sonuçlanmasını sağlaması açısından oldukça önemli. Vatandaşların Yunanistan İzmir Konsolosluğunun çalışma usullerini ve yoğunluklarını yakından takip etmeleri gerekiyor.

Yunanistan İzmir Konsolosluğu Vize Ücretleri

Yunanistan’a hangi amaç ile ziyaret yapılmak istenirse istensin vize işlemleri için belli bir vize ücretinin yatırılması gerekiyor. Seyahat amaçlarına göre vize ücretleri değişiklik gösteriyor. Yunanistan ziyaretleri için vize ücretleri Yunanistan İzmir konsolosluğu internet sitesinde yayınlanıyor.

Ziyaret amacına göre değişen fiyatlar her yıl güncellenerek vatandaşların bilgisine sunuluyor. Vize ücreti konusunda dikkat edilecek en önemli husus ilgili bankaya yapılan ödemeleri gösterir ödendi belgesinin başvuru evrakları içerisinde olmasıdır.

Bu belge üzerinde ödeme tutarı ve ödeme yapan kişinin adı ve soy adı gibi bilgilerin de yer alması gerekiyor. Ödemeyi ziyaret talebinde bulunan kişinin bizzat yapması isteniyor. Yetişkin ve öğrenciler için farklı fiyat tarifesi uygulanıyor.