Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu

Yunanistan, ülkemize sınır komşu olması dolayısıyla, sıkça ziyaret edilen ülkelerden biridir. Bu ülkeye, ülkemizden yapılacak ziyaretler, vizeye tabidir. Yunanistan vizesi alabilmek için de birtakım prosedürlerin uygulanması gerekmektedir. Vize işlemleri ve görüşmeleri Yunanistan Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Yunanistan Avrupa’nın Schengen topluluğuna üyedir. Bu ülkeye yapılacak olan ziyaretler, Schengen vizesi kapsamındadır. Daha önceden alınan ve halen geçerliliği olan bir Schengen vizesi varsa, tekrar vize alımına gerek olmadan Yunanistan ziyareti yapılabilir. Ancak böyle bir vize yoksa, vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

Yunanistan vize başvuruları, Yunanistan Konsolosluğuna yapılmaktadır. Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, vize başvurularını çeşitli vize merkezlerinin aracılığıyla da almaktadır. Yapılacak başvurular için uygulanan bir vize randevu sistemi mevcuttur. Bu randevudan önce başvuru yapacak kimselerin vize evraklarını hazırlamaları gerekmektedir. Başvuru sırasında vize dosyası konsolosluğa teslim edilecektir.

Yunanistan’a gidecek olan kimseler için farklı vize uygulamaları bulunmaktadır. Bunların başında turistik vizeler gelmektedir. Ayrıca aile ziyareti vizesi, transit vize, ticari vize gibi başka vize türleri de bulunmaktadır. Hazırlanması istenen belgeler, bu vize türlerine göre belirlenmektedir. Tüm bunların dışında öğrenci değişimi vizesi olan Erasmus vizesi de ülkenin verdiği vizeler arasındadır.

Vize için istenen belgelerin başında pasaport bulunmaktadır. Süresi dolmuş, eskimiş, yıpranmış pasaportlar geçerli değildir. Bununla birlikte vize başvuru formunun doldurulması istenir. Bu form, konsolosluktan temin edilebilir. Ayrıca kişinin banka hesap bilgileri, çalışmakta ise, işinden seyahat süresinde izinli olduğunu gösteren belge hazırlanmalıdır.

Ticari vizelerde ülkede bulunma nedenini açıklayan bir dilekçenin yazılması istenmektedir. Ayrıca ticari vize için hangi şirket adına seyahat edilecek ise, o şirketin bilgileri de vize dosyasına eklenmelidir.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Randevu

Vize randevuları Yunanistan Başkonsolosluğu tarafından verilmektedir. Randevular, konsolosluğun yoğunluk durumuna göre verilmektedir. Vize evrakları hazırlandıktan sonra, randevu talebinde bulunulabilir. Randevuda yapılan görüşmelerde, vize talebinde bulunan kimsenin parmak izinin alınması gerçekleşecektir. Parmak izi uygulaması, birçok yurt dışı seyahati için zorunlu olan bir uygulamadır.

Alınan parmak izi ve diğer bilgiler doğrultusunda vize talebinde bulunan kimsenin biyometrik veri kaydı yapılmaktadır. Bu kaydın yapılmasının üzerine pasaport üzerine “VIS ” ibaresi işlenecektir. “VIS” ibaresi 5 yıl geçerlidir. Bu işlemin sonrasında vize talebinde bulunan kimse, 5 yıl süresinde biyometrik verilerini yeniden ibraz zorunluluğunda değildir.

Vize randevusunun amacı, bu kaydı oluşturmaktır. Veya daha önceden oluşturulan kayıtların kontrolünün sağlanmasıdır. Aynı zamanda randevuda vize evrakları teslim edilir. Vize başvurusu yapan kimseyle kısa bir görüşme sağlanır. Görüşmede ülkeyi ziyaret amacının açıklanması istenir. Bu görüşmede kişiyi daha yakından tanımak sağlanmaktadır.

Randevulara kişinin bizzat gitmesi zorunludur. Özellikle daha öncesinde biyometrik veri kaydı oluşturulmamış, parmak izi alınmamış kimseler, şahsen gitmek durumundadır. Öncesinde biyometrik kaydı bulunan kimseler ise, üçüncü bir şahsa yetkilendirme belgesi verebilir. Bu kişi kendisi adına vize görüşmelerine katılabilir.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücretleri

Yunanistan vize talebinde ödenmesi gereken vize ücretleri bulunmaktadır. Bu ücretler konsolosluktan alınan hizmete ve vize talebinin kapsamına göre bazı farklılıkları içermektedir. Aynı zamanda istenilen vizenin süresi de bu ücretler üzerinde etkili bir faktördür.

Yunanistan Schengen vizesi ve Yunanistan D vizesi olarak adlandırılan vizelerin ücretleri aynı değildir. Bu ücretler hakkında konsolosluk tarafından net bir bilgilendirme yapılmaktadır. Seyahat ve vize başvuruları öncesinde muhakkak gerekli bilgilerin edinilmiş olması gerekir. Başvuru yapılmadan önce konsolosluğa seyahat amacı hakkında açıklama yapılarak, ücretin net tutarı öğrenilmektedir.

Yunanistan vize ücretleri, konsolosluk harç bedelleri ile birlikte tahsil edilmektedir. Vize işlemleri sırasından konsolosluktan alınan hizmetler ücrete dahil edilmektedir. Bu ücretlerde de yine yapılan işlemlerin türü etkili olmaktadır.

Yunanistan’a ailece yapılan ziyaretlerde de kişi başına vize ücreti uygulanmaktadır. Ailece yapılan ziyaretlerde küçük çocuklar da bulunabilir. Eğer çocukların yaşı 12’den küçük ise, bu çocuklar için vize ücreti talep edilmemektedir.

Vize ücretleri zaman zaman konsolosluk tarafından güncellenir. Ve yeni bir ücret tarifesi hazırlanır. Hazırlanan yeni ücret politikası, ekonomik koşullar doğrultusunda şekillenmektedir. Evrakların teslim edilmesi ve vize ücretlerinin ödenmesinden sonra vize onay süreci başlatılacaktır. Bu süreç konsolosluğun yoğunluğuna göre değişmektedir. Buna göre bir hafta ve 15 günlük süreler arasında vize sonucu açıklanır.