Yunanistan Edirne Konsolosluğu

Yunanistan Edirne Konsolosluğu

Edirne ve çevre illerden birinde yer alan kişiler özellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tüm vize işlemleri için Yunanistan Edirne Konsolosluğu’na müracaat edebilirler. Ayrıca, Türkiye’de oturma iznine sahip olan diğer üçüncü ülke vatandaşları da yine Edirne bölgesine yakın ise tüm konsolosluk hizmetlerini buradan yaptırabilirler.

Yunanistan Edirne Konsolosluğu başta vize işlemleri olmak üzere diğer konsoloslukla alakalı resmi işlemlere de bakmaktadır. Yunanistan Edirne Konsolosluğu, Yunanistan ülkesine gidecek olan kişiler için vize işlemlerini yapmaya ve vize sürecinde karar vermeye yetkili olan tek merci kurumdur. Ayrıca, Türkiye’de yaşayan Yunan vatandaşlarının ülkeleri ile alakalı olan pasaport, nüfus cüzdanı, doğum ve ölüm gibi işlemleri gerçekleştirme konusunda da yetkili kurumdur.

Yunanistan Edirne Konsolosluğu Vize İşlemleri

Yunanistan Edirne Konsolosluğu Edirne ve yakın illerde bulunan kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu açıdan hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi olan tüm Türk vatandaşları, Yunanistan seyahatleri için vizeden muaf tutulmaktadır. Bu muafiyet durumu ise yalnızca 180 günlük süre içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile geçerlidir. Fakat standart yani bordo renkli pasaport hamili olan vatandaşlar Edirne ve yakın bölgelerde bulunuyorlarsa mutlaka Yunanistan Edirne Konsolosluğu’na başvurarak vize işlemlerini başlatmak zorundadırlar.

Yunanistan bir Schengen ülkesi olduğu için vize işlemlerinde başvuru yapan kişiler mutlaka Schengen vize başvuru sürecini de takip etmelidir.

Edirne bölgesinde yer alan kişiler işlemlerini daha rahat gerçekleştirmek için Yunanistan Edirne Konsolosluğu’na başvurabilirler. Bu sayede büyük şehirlere gelmeden bulundukları ilden kolaylıkla vize süreçlerini de takip edebilirler.

Yunanistan Edirne Konsolosluğu vize işlemleri için gerekli evrakları ve vize ücretlerini internet sitesi üzerinde yayınlamaktadır. Bu belgeler doğrultusunda vize başvurusunda bulunacak kişiler gerekli belgeleri hazırlayarak konsolosluğa iletebilirler.

Belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde konsolosluğa iletilmesi halinde Yunanistan Edirne Konsolosluğu vize işlemlerini de başlatacaktır. Yunanistan Edirne Konsolosluğu vize işlemlerinde karar verici bir mekanizma durumundadır. Bu açıdan vize sürecinde belgelerin değerlendirilmesi ve vize başvurusunun sonuçlanması yine konsolosluğun görevleri arasındadır.

Yunanistan Edirne Konsolosluğu Vize Randevu

Yunanistan’a seyahat etmek isteyen kişiler konsolosluk tarafından belirlenen tüm belgeleri hazırlamalıdır. Gerekli tüm belgeler doğru şekilde hazırlandıktan sonra vize başvurusu yapan kişiler vize evrakları ile beraber Yunanistan Edirne Konsolosluğu’na giderek işlemlere başlamalıdır. Fakat vize işlemlerinin başlaması için kişiler öncelikli olarak Yunanistan Edirne Konsolosluğu’ndan vize randevusu almaları gerekir. Aynı işlemler vize danışmanlık merkezleri için de geçerlidir. Yani vize başvuru sürecini bir danışmanlık merkezinden sürdüren kişiler vize işlemlerinin doğru şekilde ilerlemesi için mutlaka randevu sistemine başvurmalıdır.

Özellikle konsolosluktan randevu alacak olan kişiler mutlaka konsolosluğun internet sitesine ulaşmalıdır. Çünkü, Yunanistan Edirne Konsolosluğu kendi sayfası üzerinden randevularla ilgili gerekli bilgileri vermektedir. Bu bilgiler arasında konsolosluğun resmi tatil ve diğer izin günleri de yer almaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda vize sürecinin daha kısa sürmesi açısından gerekli mercilerden mutlaka randevu alınması gerekmektedir.

Yunanistan Edirne Konsolosluğu Vize Ücretleri

Yunanistan vizesi için başvuracak kişiler vize evrakları arasına mutlaka vize ücretlerini yatırdıklarına dair belgeleri de eklemelidir. Vize ücretleri her yıl belirli oranda artış göstermektedir. 2019 yılında da vize ücretlerinde belirli bir artış görülmüştür. Vize ücretleri genellikle vize işlemleri için vize harç bedeli olarak da anılmaktadır.

Yunanistan ülkesine gitmek isteyen kişiler vize işlemlerini başlatmak için öncelikle vize harç bedellerini yatırmalıdır. Aksi halde vize başvurusu için hazırlanan tüm belgeler tamam olsa dahi vize işlemleri sürdürülmez. Çünkü, vize harç bedeli vize işlemlerini başlatmak için gerekli olan bir bedeldir.

Yunanistan Edirne Konsolosluğu’na vize işlemleri için başvuracak olan kişiler öncelikle vize randevusu almalıdır. Vize randevusunun ardından vize ücretini de yatırarak işlemlere başlamalıdır. Vize harç bedelleri genellikle Euro döviz cinsinden kabul edilmektedir. Türk parası ile 2019 yılında vize harç ücretleri 420 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. 420 Türk Lirası vize işlemlerinde konsolosluğun aldığı ücrettir. Ayrıca, konsolosluk dışında hizmet bedeli olarak da ayrıca bir ücret ödenmektedir. Bu hizmet bedeli genellikle vize harcının dışında tutulmaktadır.

Vize danışmanlık merkezlerine ayrıca 140 Türk Lirası hizmet bedeli ödemesi yapılmaktadır. Bu ücretler her yıl Euro kuruna göre güncellenmektedir. Bu nedenle, vize başvurusunun yapılacağı yıllarda vize ücretleri de değişmektedir.