Yunanistan Aile Ziyaret Vizesi

Yunanistan Aile Ziyaret Vizesi

Yunanistan’a ziyaret etmek isteyen kişiler öncelikle bu seyahatleri için gerekli prosedürleri yerine getirmeleri gerekiyor. Bu prosedürlerin en önemlisi gerekli seyahatler için vize işlemlerinin tamamlanmasıdır. Yunanistan’a ziyaret için çeşitli nedenler ile başvuru yapılıyor. Bu başvurulardan birisi de Yunanistan aile ziyaretidir.

Bu seyahat için işlemlere başlanmadan önce Yunanistan Konsolosluğunun yoğunlukları dikkate alınmalıdır. Çünkü konsolosluk tüm işlemlerini randevu sistemi ile yaptığından boş tarihlerin tespit edilmesi işlemlerin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi açısından oldukça önemlidir.

Yunanistan aile ziyareti için vize işlemlerine başlanmadan önce tüm aile bireylerinin ayrı ayrı vize işlemlerinde bulunması gerekiyor. Bunun için de Yunanistan konsolosluğundan başvuru için gerekli olan kriterlerin ne olduğu konusunda bilgi alınabilir.

Yunanistan Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Yunanistan aile ziyareti başvuru işlemleri için başvuru sahipleri tarafından hazırlanması gereken birtakım evraklar mevcut. Bu evraklar arasında en önemlisi başvuru formu olarak dikkat çekiyor. Başvuru formu, vize işlemlerinin konsolosluk tarafından değerlendirilmesi için en önemli belge olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle bu formun başvuru sahipleri tarafından eksiksiz ve tamamen doğru bilgiler ile doldurulması gerekiyor.

Konsolosluk görevlileri başvuru yapacak kişiler ile ilgili genel bilgileri bu form içerisine sunulan bilgilerden elde ediyorlar. Bu nedenle formda yazan bilgiler ile diğer belgelerdeki bilgiler arasında tutarlılık olması gerekiyor. Belgeler arasındaki olası bir tutarsızlık yapılan işlemlerin olumsuz sonuçlanmasını sağlıyor.

Yunanistan Aile Ziyareti Nasıl Alınır?

Yunanistan aile ziyareti Yunanistan konsolosluğunun vize işlemleri için belirlemiş olduğu belgelerin temin edilmesi ile veriliyor. Bu nedenle aile ziyareti yapacak olan kişilerin konsolosluğun talep ettiği evrakları eksiksiz bir şekilde temin ederek gerekli işlemleri yaparak Yunanistan konsolosluğuna teslim etmeleri gerekiyor.

Konsolosluk ibraz edilen belgeleri detaylı bir şekilde inceleyerek vize ile ilgili onay ya da ret kararını taraflara bildiriyor. Ancak başvuru sahiplerinin dikkat etmeleri gereken önemli nokta vize onayı çıkmadan uçak bileti gibi işlemleri yapmamalarıdır. Çünkü vize işlemleri için verilecek olan karar konsolosluğun yoğunluğuna göre değişiyor. Bu süre bazen uzun sürebiliyor. Bu nedenle onay geldikten sonra seyahat için diğer işlemleri yapmak oldukça önemlidir.

Yunanistan aile ziyareti vizesi alabilmek için başvuru evrağında ne amaçla vize talebinde bulunulmak istendiğinin tam olarak yazılması isteniyor. Çünkü birçok amaç ile talepte bulunulma durumu olduğundan her talebin kendisine has özellikleri olmasından dolayı her talebe özgü ayrı bir belge isteme durumu söz konusu olabiliyor.

Konsolosluk bu süreçte talepte bulunan kişileri çağırarak mülakat yapmak da isteyebiliyor. Bu nedenle talebin onaylanma sürecinde konsolosluktan gelebilecek tüm haberlere hazır olmak gerekiyor. Önemli olan konu evrakların tam ve eksiksiz bir şekilde sunulmasıdır. Aynı zamanda ziyaret edilecek aile ile ilgili bilgiler de konsolosluğa bildirilmelidir. Kişilerin Yunanistan’da bulunan kişiler ile yakınlığı ve akrabalığı olup olmadığı gibi durumlar da konsolosluk tarafından değerlendirilen bir durum olarak ele alınıyor.

Yunanistan Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar

Yunanistan aile ziyareti vizesi için birçok evrak konsolosluğa ibraz edilmesi gerekiyor. Bu evrakların başında başvuru formu geliyor. Başvuru formu içerisinde kişi ile ilgili istenen bilgiler Türkçe, İngilizce ve Yunanca olarak doldurulabiliyor. Ancak formun doldurulma işlemi esnasında harflerin büyük okunaklı ve tükenmez kalem ile doldurulması isteniyor.

Başvuru formunda yer alan bilgilerin diğer evraklar ile uyumlu olması gerekiyor. Gerekli olan bir başka evrak ise pasaporttur. Pasaportta ise dikkat edilecek hususların başında pasaportların 10 yıldan daha eski olmaması, yıpranmamış ve tahrip olmamış olmasıdır. Aynı zamanda pasaport sayfalarında en az iki sayfanın boş olması gerekiyor. Çünkü bu boş sayfalara konsolosluk tarafından aile ziyareti mührü basılıyor.

Pasaportta yer alan fotoğrafların biometrik fotoğraf özelliklerini taşıması gerekiyor. Pasaportta yer alan imza ile başvuru formunda yer alan imzaların aynı olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda pasaportun geçerlilik süresinin Yunanistan aile ziyareti bittikten sonra üç ay daha geçerli olması gerekiyor. Yunanistan aile ziyareti vizesi için gerekli olan bir başka evrak da her bir kişi için nüfus kayıt örneği ve adli sicil raporlarıdır.

Kişilerin çalıştıklarına dair iş yeri bilgilerini gösteren belgelerinin yanı sıra gelirlerini gösteren bordrolarda sunulması gereken evraklar arasında yer alıyor. Aynı zamanda kişilerin finansal anlamda herhangi bir engellerinin olmadığını gösteren belgelerde başvuru belgeleri arasında yer alıyor. Vize için gerekli harcın yatırıldığında dair ödeme belgesi de ibraz edilmesi gereken bir diğer önemli belge olarak biliniyor.

Yunanistan Aile Ziyareti Vize Ücretleri

Yunanistan aile ziyareti vize işlemleri için belirlenen vize ücretlerinin başvuru sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Ödeme yapıldığını gösterir belgenin de konsolosluğa teslim edilmesi gerekiyor. Vize ücretleri Euro üzerinden yapılıyor. Her yıl vize ücretlerinde makul bir artış gözlemleniyor. Ancak öğrenci ile yetişkinler için farklı vize ücret tarifesi uygulanıyor.

Başvuru sahiplerinin dikkat etmesi gereken konu evrakların tam olmasıdır. Çünkü evraklar eksik olduğunda onay verilmiyor ve yatırılan vize ücreti de iade edilmiyor.